Z dumą informujemy o sukcesach naszych uczniów w dwóch konkursach literackich:
Konkurs literacki - "Napisz kartkę imieninową do Marszałka Józefa Piłsudskiego" organizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. Józefa Bohdana Zaleskiego w Leszczynku został rozstrzygnięty. Prezentujemy Państwu wyniki konkursu.
1 miejsce – Maria Mączyńska (SP Strzegocin)
2 miejsce – Mateusz Zachwieja (SP Strzegocin)
3 miejsce – Klaudia Graczyk (SP Strzegocin)
Organizatorzy: Centrum Kultury Gminy Kutno oraz Gminna Biblioteka Publiczna im. Józefa Bohdana Zaleskiego w Leszczynku poinformowali o rozstrzygnięciu III Konkursu Poetyckiego im. Józefa Bohdana Zaleskiego
Decyzją Komisji Konkursowej Laureatami w I kategorii wiekowej zostali:
I miejsce Weronika Przybysz- (SP Strzegocin)
II miejsce Maciej Kubicki-(SP Strzegocin).
Do konkursów przygotowała uczniów pani Anna Michalak.
Nasza szkoła włącza się w liczne akcje i programy profilaktyczne. W tym roku przystąpiliśmy do V Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Czerniaka, którego organizatorem jest Studenckie Koło Naukowe ONKOMA przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie - Państwowym Instytucie Badawczym działającym we współpracy z Akademią Czerniaka - sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgów Onkologów.
Koniecznością jest uświadomienie młodym ludziom o chorobie, która jest bardzo ciężka, często śmiertelna, a możliwa do wyleczenia przy szybkiej diagnozie i interwencji lekarza.
Uczniowie klasy VII i VIII zostali zapoznani z problematyką nowotworów skóry, obejrzeli prezentację i film edukacyjny, zapoznali się z licznymi fotografiami znamion i czerniaków, a także otrzymali materiały graficzne - ABCDE czerniaka i Złote zasady ochrony skóry.
Dzięki zajęciom, mamy nadzieję, że uczniowie nabędą umiejętności rozpoznania czerniaka oraz nauczą się regularnego samobadania skóry, a przede wszystkim poznają czynniki podnoszące ryzyko zachorowania i zastosują zasady ochrony przed czerniakiem, dzięki czemu uchronią się przed tym groźnym nowotworem.
Zajęcia przeprowadziła p. Beata Mazur – pedagog szkolny, nauczyciel biologii.
W dniu 24.03 2023r. rozegrany został w naszej szkole IV Turniej w Warcaby Szkół Podstawowych Gminy Kutno. Wzięli w nim udział uczniowie czterech szkół naszej gminy – z Gołębiewka, Wroczyn, Byszewa i Strzegocina. Każda drużyna składała się z czterech zawodników, mistrzów klas V – VIII w poszczególnych szkołach. Turniej rozgrywany był systemem pucharowym na ogólnie znanych zasadach. Aby wygrać należało pokonać kilku przeciwników. Mistrzem turnieju został uczeń naszej szkoły Igor Przybysz, II miejsce zajął Filip Sakowski ze Szkoły Podstawowej im. W. Reymonta w Gołębiewku, trzecie miejsce zdobył również uczeń naszej szkoły Patryk Kaczorowski. Pani Dyrektor Beata Jurkowska – Przybysz wręczyła zwycięzcom atrakcyjne nagrody ufundowane przez Wójt Gminy Kutno panią Justynę Jasińską. Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwał pan Krzysztof Dymny.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy na kolejny turniej za rok.
W dniu 17 marca 2023 roku w pięknie odrestaurowanym Pałacu w Leszczynku odbyły się eliminacje gminne XLVI edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Wzięła w nim udział reprezentacja naszej szkoły w składzie:
Młodsza grupa wiekowa – klasy I-IV - Gabriela Kaczorowska i Maria Mączyńska
Starsza grupa wiekowa – klasy V-VIII – Igor Przybysz i Ksawery Przybysz
Zakres wiedzy konkursu obejmował zagadnienia teoretyczne ochrony przeciwpożarowej, pierwszą pomoc medyczną oraz znajomość sprzętu pożarniczego. W konkursie wzięły udział cztery szkoły podstawowe Gminy Kutno. Nasi uczniowie spisali się rewelacyjnie. Z czterech miejsc, które dawały awans do powiatu – trzy należą do naszych uczniów. W finale ustnym Maria Mączyńska zajęła I miejsce, a Gabriela Kaczorowska II. W starszej grupie wiekowej Ksawery Przybysz zajął II miejsce. Nasza skromna ilościowo drużyna pokonała silne zespoły innych szkół. Troje uczniów będzie reprezentować naszą gminę w konkursie powiatowym, który odbędzie się 25 kwietnia 2023 roku w Kutnie.
Nagrody zwycięzcom konkursu wręczyła pani Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska.
Uczniów do konkursu przygotował pan Krzysztof Dymny.
Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne eliminacje.
Szanowni Państwo, zapraszamy do wirtualnej podróży po Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Strzegocinie. Przewodnikami będą uczniowie klasy VIII.
Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły, którzy na chwilę zostali aktorami i wystąpili w filmie.
Serdecznie dziękujemy Panu Jackowi Pijanowskiemu, absolwentowi naszej szkoły, za nagranie oraz montaż filmu. Dziękujemy za zaangażowanie naszych uczniów w proces nagrywania, za cenne rady oraz naukę obsługi specjalistycznego sprzętu.
Dyrektor, nauczyciele, uczniowie
Szkoły Podstawowej
im. Kornela Makuszyńskiego
w Strzegocinie
W piątek 10 marca 2023 roku odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski „Polscy poeci dzieciom” przygotowany przez panią Annę Michalak. Konkurs był doskonałą okazją dla uczniów, aby zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie oraz propagować wartościową literaturę i piękno ojczystego języka. Zmagania z trudną sztuką recytacji oceniało jury pod przewodnictwem pani dyrektor Beaty Jurkowskiej –Przybysz. W skład jury wchodzili przedstawiciele samorządu szkolnego. W konkursie wzięło udział 17 recytatorów. Jury zdecydowało o przyznaniu następujących nagród
i wyróżnień:
I miejsce- Maja Włodarczyk
II miejsce- Lena Urbaniak
III miejsce- Ksawery Przybysz
Wyróżnienia: Pola Ignaczak, Lena Jędrzejewska, Gabriela Kaczorowska i Maria Mączyńska.
Laureatom Gratulujemy!
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest corocznie obchodzony 21 lutego i został ustanowiony przez UNESCO w 1999 r. Z tej okazji w naszej szkole odbyły się zabawy językowe, ortograficzne, ćwiczenia i quizy. Została przygotowana gazetka tematyczna.
Dzień ten przypomina nam, że powinniśmy troszczyć się o swój język ojczysty i traktować go
z należytym szacunkiem. Jest on bowiem nie tylko środkiem codziennego komunikowania się, ale również podstawowym wyznacznikiem naszej tożsamości narodowej.
Piękno języka polskiego można odnaleźć w utworach polskich poetów, dlatego zachęcamy Was do własnych poszukiwań i udziału w szkolnym konkursie recytatorskim.
W dniu 17 lutego 2023 roku naszą szkołę odwiedził nauczyciel akademicki Uniwersytetu Warszawskiego dr. Bartosz Bieganowski.
Spotkanie Pana Bartosza z uczniami klasy VII i VIII zainicjowane było przez nauczyciela fizyki i zorganizowane z okazji Dnia Nauki Polskiej. Po krótkim przedstawieniu genezy tego młodego święta uczniowie uczestniczyli w prelekcji przygotowanej przez naszego gościa. Młodzież poznała wiele nowinek technologicznych i naukowych z zakresu astrofizyki.
Na holu szkolnym umieszczono okolicznościową gazetkę.
Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest w Polsce po raz 19. W tym roku przypadł 7 lutego (zawsze w drugim dniu drugiego tygodnia drugiego miesiąca roku). Dzień Bezpiecznego Internetu ma na celu promocję konstruktywnego i bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci i młodzież. Nasza szkoła wzięła udział w obchodach, w związku z tym w tym tygodniu na lekcjach informatyki uczniowie wysłuchali prelekcji na temat jak być bezpiecznym w sieci, jakie korzyści ale i zagrożenia niesie ze sobą Internet. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia prezentacji oraz krótkich filmików na ten temat. Starsi uczniowie tworzyli elektroniczne plakaty „Bezpieczni w sieci”.
Rekrutacja do grup przedszkolnych 3- 4 latków i 5 – 6 latków oraz klasy I Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego
w Strzegocinie rozpoczyna się 1 marca 2023r. zgodnie z załączonym harmonogramem.
Wnioski o przyjęcie kandydata do grup przedszkolnych i klasy I prosimy składać w sekretariacie szkoły w godz.7.30-15.00.
Wnioski do pobrania w sekretariacie szkoły, u wychowawców grup lub na stronie internetowej (zakładka Rekrutacja).
Przypominamy, że dzieci sześcioletnie mają obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego w przedszkolu, oddziale przedszkolnym organizowanym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego. Na rodzicach spoczywa obowiązek zgłoszenia dziecka do wychowania przedszkolnego.
HARMONOGRAM REKRUTACJI:
Klasa I- 10.02.2023r. piątek godz. 17.00
Klasa II- 8.02.2023r. środa godz. 15.00
Klasa III- 9.02.2023r. czwartek godz. 16.30
Klasa IV- 10.02.2023r. piątek godz. 16.00
Klasa V- 8.02.2023r. środa godz. 15.30
Klasa VI- 10.02.2023r. piątek godz. 15.30
Klasa VII- 8.02.2023r. środa godz. 15.45
Klasa VIII- 9.02.2023r. czwartek godz. 16.30
Nasza Szkoła wzięła udział w 31 edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W szkole była przeprowadzona zbiórka publiczna w formie Sztabowej Puszki Stacjonarnej. Hasło przewodnie zbiórki ,, Żyj zdrowo w zdrowym świecie". Opiekun Samorządu Uczniowskiego oraz jego członkowie zbierali pieniążki do puszki na walkę z sepsą.
Dzięki małym i dużym darczyńcom w przeciągu dwóch tygodni udało nam się zebrać kwotę 719,87zł.
Wszystkim z całego serca dziękujemy!
Rada Rodziców w dniu 04.02.2023r. organizuje bal karnawałowy dla uczniów naszej szkoły.
Dzieci przedszkolne i uczniowie kl. I – III godz. 11:00 – 14:00
Uczniowie kl. IV – VIII godz. 14:30 – 18:00
Dodatkowych informacji udzielają wychowawcy poszczególnych klas.
Rada Rodziców przypomina o wpłacie składki na Radę Rodziców na rok szkolny 2022/2023
Czas spokoju, czas radości, czas nadziei i miłości, czyli opowieść o kolędach i wspólne kolędowanie...
W tym roku oprócz tradycyjnych jasełek w naszej szkole odbyło się wspólne śpiewanie kolęd. Zabrzmiały najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki w wykonaniu naszych utalentowanych uczniów. Razem z nami zaśpiewali goście, którzy przyjęli nasze zaproszenie. Miło nam było gościć Panią Justynę Jasińską – Wójt Gminy Kutno, Panią Małgorzatę Modrzejewską – kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Pana Jarosława Przybysza – radnego Gminy Kutno, Panią Katarzynę Wiwałę – sołtys Strzegocina, Panią Marlenę Karczewską– skarbnika Rady Rodziców, proboszcza parafii księdza Zbigniewa Strzałkowskiego, przedstawicieli zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzegocinie, rodziców oraz mieszkańców. Nastrój spotkania podkreśliła piękna scenografia i słodkie pierniczki przygotowane przez uczniów pod kierunkiem mam: pani Doroty Dubackiej i pani Marleny Karczewskiej.
Uczniowie, nauczyciele i goście wykonali najpiękniejsze polskie kolędy, które rozbrzmiewały w murach naszej szkoły i podtrzymywały nas w nastroju Świąt Bożego Narodzenia.
Pani dyrektor Beata Jurkowska - Przybysz podziękowała wszystkim za przybycie i wspólne śpiewanie kolęd oraz życzyła wszystkim zgromadzonym szczęśliwego Nowego 2023 roku.
Odbyło się również wręczenie nagród naszym uczniom za udział w konkursie profilaktycznym "Żyj kreatywnie - bez uzależnień" zorganizowany przez PSSE w Kutnie pod patronatem Wójt Gminy Kutno.
Konkurs miał za zadanie promować zachowania prozdrowotne młodzieży, uwrażliwić na problem uzależnień a także wyróżnić inicjatywy profilaktyczne młodych ludzi. W konkursie wzięły udział 22 osoby, przyznano 3 główne miejsca: Ola Górecka - 1 miejsce, Weronika Przybysz - 2 miejsce, Ksawery Przybysz - 3 miejsce oraz 19 wyróżnień. Koordynatorem konkursu w szkole była Pani pedagog Beata Mazur.
Wszystkie prace cechowała precyzja oraz wysoki poziom artystyczny – podkreśliła Pani Małgorzata Modrzejewska.
Nagrodzeni otrzymali karty podarunkowe do Empiku ufundowane przez Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska.
Serdecznie gratulujemy laureatom i życzymy wielu sukcesów w następnych konkursach!
W ramach Wojewódzkiej Kampanii Edukacyjnej realizowanej w naszej szkole: „DOPALACZOM MÓWIMY STOP – WYBIERAMY ZDROWIE”, 24.11.2022 r. na zaproszenie pedagoga szkolnego, odbyła się prelekcja adresowana do uczniów klas VII - VIII, przeprowadzona przez pracownicę Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej - Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia w Kutnie. Przedstawiono zagrożenia i konsekwencje jakie niesie zażywanie dopalaczy oraz środków psychoaktywnych. Podczas spotkania młodzież obejrzała spoty filmowe, w których zobaczyła jak rzeczywistość bezwzględnie weryfikuje oczekiwania wobec używek pt. "Melanż. Oczekiwania vs. rzeczywistość". Omówiono również zrowotne skutki palenia tytoniu oraz spożywania alkoholu.
21 listopada 2022roku przypada 57 rocznica oddania do użytku nowego budynku szkoły. W roku 2000 właśnie w tym dniu nasza szkoła otrzymała imię KORNELA MAKUSZYŃSKIEGO. Świętujemy to wydarzenie przypominając postać naszego patrona oraz uroczyście przyjmujemy do szkolnej społeczności uczniów klasy pierwszej.
Uczniowie klas II - VIII i dzieci z grup przedszkolnych przedstawiły program artystyczny, w którym zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i recytatorskie, podbijając serca całej zgromadzonej publiczności.
Kulminacyjnym momentem uroczystości było złożenie przez Pierwszoklasistów ślubowania, oraz akt pasowania na ucznia. W ten podniosły sposób dzieci zostały oficjalne włączone do społeczności uczniów Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Strzegocinie. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście - Wójt Gminy Kutno pani Justyna Jasińska wraz z dyrektorem CUW Gminy Kutno panem Robertem Witczakiem, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi z siedzibą w Kutnie pani Iwona Kaca i starszy wizytator pani Agnieszka Badziak oraz proboszcz parafii w Strzegocinie ksiądz Zbigniew Strzałkowski.
Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały upominki ufundowane przez gości, uczniów wszystkich klas i grup przedszkolnych naszej szkoły oraz pamiątkowe dyplomy od wychowawczyni pani Eweliny Piłacik. Słodką niespodziankę przygotowali rodzice.
Najdroższe pierwszaki, życzymy Wam powodzenia oraz samych sukcesów w nauce, a zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności niech będzie dla Was ogromną radością, ku chwale szkoły i naszej Ojczyzny.
Podobnie jak w ubiegłych latach uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji "Szkoła do hymnu". W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, o symbolicznej godzinie 11.11, dzieci z naszego przedszkola i szkoły wspólnie odśpiewały Hymn Polski - Mazurek Dąbrowskiego.
W piątek 11 listopada obchodzimy uroczystości związane z 104 rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości. To ważne patriotyczne święto zawsze jest jednym z głównych punktów kalendarza pracy naszej szkoły. Wczoraj w czasie wieczornicy przywołaliśmy w naszej pamięci pieśni, które zawsze towarzyszyły Polakom w drodze do wolności.
W muzyczną podróż od czasów zniewolenia do wyzwolenia zaprosiliśmy Panią Justynę Jasińską – Wójt Gminy Kutno, Panią Agnieszkę Badziak – starszego wizytatora kutnowskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi, Pana Jarosława Przybysza – radnego Gminy Kutno, Panią Katarzynę Wiwałę – sołtys Strzegocina, Panią Dorotę Dubacką przewodniczącą Rady Rodziców, Panią Marlenę Karczewską – skarbnika Rady Rodziców, przedstawicieli zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzegocinie, rodziców oraz mieszkańców.
Powróciliśmy do pięknej tradycji wspólnego śpiewania, aby uczcić tę, co nie zginęła. Serdeczna, rodzinna atmosfera i wzruszenie towarzyszyły nam przez całe spotkanie. Bisom nie było końca.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz krótkiego reportażu z uroczystości:
Dnia 13 i 14 października bieżącego roku uczestniczyliśmy w dwudniowej wycieczce do Kazimierza Dolnego.
Pierwszym punktem w programie wycieczki były odwiedziny w Czarnolesie. Czarnolas to miejsce, w którym żył i tworzył najwybitniejszy poeta epoki renesansu – Jan Kochanowski. Następnie wyruszyliśmy w dalszą podróż do Kazimierza. Kazimierz Dolny to niezwykle malownicza miejscowość położona nad Wisłą. Zachwycił on nas wspaniałym rynkiem z renesansowymi kamienicami, ruinami zamku oraz kramami, na których można kupić słynne koguty. Weszliśmy na Górę Trzech Krzyży, z której podziwialiśmy panoramę miasta. Jest to wyjątkowo urokliwe miejsce w Polsce. Nocleg oraz obiadokolację mieliśmy w zabytkowym spichlerzu „Pod Wianuszkami”.
Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od odwiedzin w kuźni, w której obserwowaliśmy pracę kowala. Następnie udaliśmy się do Janowca, gdzie na wysokiej skarpie wiślanej podziwialiśmy renesansowy zamek wybudowany w latach 1508–1526. W miasteczku zjedliśmy pyszny obiad i udaliśmy się do Puław. Tam odwiedziliśmy zespół pałacowo-parkowy przy pałacu Czartoryskich w Puławach. Złota polska jesień szczególnie widoczna była w przepięknych ogrodach Czartoryskich, po których dumnie spacerowały kolorowe pawie.
Wycieczka była bardzo udana, a wspomnienia z niej na długo pozostaną w naszej pamięci.