Szkoła Podstawowa w Strzegocinie posiada wieloletnią tradycję.

• Z nielicznie zachowanych dokumentów oraz relacji najstarszych mieszkańców wsi wynika, że już pod koniec XIX wieku istniała tu 4-klasowa szkoła jednoizbowa z mieszkaniem dla nauczyciela. Mieściła się przy głównej drodze.

• Przed wybuchem I wojny światowej, w czasie jej trwania i po zakończeniu do roku 1921, nauczycielem
    i kierownikiem był pan Kisiel.

• Po I wojnie szkoła nosiła nazwę Publicznej Szkoły Powszechnej. Początkowo była to szkoła 5-klasowa,
    a następnie 6-klasowa. Zajęcia lekcyjne odbywały się w trzech izbach rozmieszczonych w różnych punktach wsi /jedna w budynku głównym, druga w czworakach naprzeciw szkoły, trzecia w pobliżu kościoła/.

• W latach 1921-1930 uczyło w tej szkole małżeństwo Lesserów oraz okresowo panie: Felczak i Morawińska /1930-1932/, a także pan Władysław Rączkiewicz.

• W okresie od 1930 roku do wybuchu II wojny światowej kierownikiem szkoły był pan Miron Gruszczyński. Nauczycielami wówczas byli: pani Irena Gruszczyńska, pan Wojciechowski z żoną Heleną, oraz w latach 1930-1933 pan Berczyński i pan Stankiewicz.

• W 1939 roku kierownik szkoły pan Miron Gruszczyński został aresztowany, a następnie wywieziony i osadzony
    w obozie koncentracyjnym w Dachau, gdzie zginął.

• W czasie II wojny światowej szkoła pełniła swoją funkcję, ale tylko dla dzieci niemieckich.

• W kwietniu 1945 roku lekcje w szkole zostały wznowione. Kierownikiem Publicznej Szkoły Powszechnej II stopnia zostaje pan Czesław Stankiewicz. W szkole działa również Organizacja Harcerska, PCK i biblioteka.

• W roku szkolnym 1948/1949 nastąpiły zmiany w obsadzie nauczycielskiej, gdyż poprzedni nauczyciele odchodzą. Kierownikiem szkoły zostaje pan Władysław Kaźmierczak , który zainicjował wieloletnie starania zmierzające do budowy nowego budynku szkolnego.

• 27 września 1964 roku nastąpiło wmurowanie aktu erekcyjnego nowo budującej się szkoły. A już 21 listopada 1965roku oddano do użytku nowy budynek wraz z salą gimnastyczną i zapleczem gospodarczym.

• Na przełomie lat 1971/72 w budynku szkoły mieści się Szkoła Przysposobienia Rolniczego. W tym czasie na emeryturę odchodzi pan Władysław Kaźmierczak, a funkcję dyrektora przejmuje pan Henryk Pęgowski, który pozostanie na tym stanowisku do roku 1991.

• W kolejnych latach stanowisko dyrektora szkoły objęły kolejno panie: Wanda Siczewska i Janina Twardowska.
    Z inicjatywy pani Twardowskiej rozpoczęto starania o prawo do posiadania patrona.

• Z dniem 1 września 1999 roku zmienia się profil szkoły z 8-klasowej na 6-klasową. W tym samym roku budynek szkoły poddany zostaje gruntownej modernizacji.

• W 2000 roku stanowisko dyrektora szkoły, objęła pani Jadwiga Wesołowska - obecny dyrektor szkoły.

• 21 listopada 2000 roku, w 35 rocznicę oddania do użytku nowego budynku, szkole nadano imię Kornela Makuszyńskiego.

• W szkole przeprowadzone zostały remonty i usprawnienia, mające na celu podniesienie komfortu nauki dzieci.
    W 1997 roku oddano do użytku kotłownię ekologiczną, a w czerwcu 2008 roku pracownię komputerową
    z dostępem do Internetu.

• Systematycznie korzystamy z funduszy unijnych przystępując do projektów edukacyjnych proponowanych dla placówek wiejskich. W roku szkolnym 2007/2008 realizowaliśmy projekt pod nazwą "Nowy Impuls". Wzbogaciliśmy wyposażenie szkoły w sprzęt sportowy wysokiej klasy. Systematycznie korzystając z zajęć na basenie w Ozorkowie, 30 naszych uczniów nauczyło się pływać i uzyskało karty pływackie.

• Dzięki unijnym funduszom w latach 2009-2011 trzy kolejne roczniki uczniów klas pierwszych naszej szkoły uczestniczyły w projekcie: "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy".

• 29 sierpnia 2009 roku oddano do użytku kompleks sportowy w ramach programu " Moje Boisko - Orlik 2012".

• Sukcesom uczniów w konkursach towarzyszyła integracja ze środowiskiem lokalnym, której przykładem są: pikniki rodzinne, bale karnawałowe, spotkania okazjonalne i jubileuszowe obchody rocznic nadania szkole imienia. Tradycją naszej szkoły były także organizowane od roku 2003 coroczne zjazdy absolwentów
    i nauczycieli naszej szkoły.

• Od 1 września 2015r. stanowisko dyrektora szkoły objęła pani Beata Jurkowska-Przybysz. Dotychczasowa pani dyrektor, Jadwiga Wesołowska, po 15 latach pracy na tym stanowisku odeszła na zasłużoną emeryturę.